Лікарі вважають, що дітям до року не варто дозволяти дивитися телепередачі. У цьому віці дитина сприймає телевізор, як універсальну іграшку, що миготить і видає звуки. Від перегляду телевізору малюки отримують велике навантаження на нервову систему та очі, у них ще немає достатнього запасу знань, образів, щоб зрозуміти те, що відбувається на екрані.
Тож, зі скількох років дитині можна дивитися телевізор? Чим пізніше, тим краще! Але якщо ви все-таки вирішили ввімкнути мультика однорічній дитині, то максимум часу для перегляду – 15 хвилин в день.
У 2 роки перегляд повинен тривати не більше двадцяти хвилин в один прийом. Можна робити кілька таких сеансів за день, тільки стежте, щоб перерви між ними були досить великими (три – чотири години) і супроводжувалися або руховою активністю, або спокійними іграми, які допомагають розвантажити нервову систему. Перед сном краще нічого не дивитися, аби уникнути проблем із засипанням, нічними пробудженнями, страхами.
У три – чотири роки стрімкими темпами розвивається фантазія, формуються уявлення про світ, складається характер, в тому числі і на основі побаченого. Рекомендовано обмежувати одноразовий перегляд тридцятьма хвилинами.
Під час “телесеансу” малюк повинен знаходитися на максимальній відстані від телевізора (залежно від діагоналі екрана), але не ближче 2-3 м. Слід відмовитися від електронних ігор з маленькими екранами, які змушують сильно і довго напружувати зорові м’язи. 30-40-хвилинне перебування перед екраном може призвести до спазму зорових м’язів на кілька годин, а іноді і днів.
Першими симптомами такого спазму є біль в очах, їх почервоніння, сльозотеча, у дитини можуть виникнути скарги на головний біль і на розпливчасте бачення далеких предметів. Постійні надмірні навантаження і тривале існування зорового спазму можуть спровокувати розвиток короткозорості.
Ближче до шкільного періоду (5 років), коли дитина вже легко утримує увагу на чомусь одному, час перегляду збільшується до однієї години в день. Раз в тиждень можна влаштовувати сеанс з повнометражною стрічкою, мультфільми з добрим сюжетом. В принципі, у 5 років вже можна влаштувати перший похід до кінотеатру.
До шести-семи років зір дитини досягає рівня дорослої людини. Це означає, що гострота зору відповідає, так званій “1,0”, коли очі добре розрізняють предмети як на далекій, так і на близькій відстані, і рефракція стає еметропічною. Тобто фокус потрапляє точно на сітківку. У цьому віці орган зору, як і весь організм в цілому, повністю готовий до школи.
Школярам у 6-7 років можна дивитися до 2 годин в день, але, як і в будь-якому віці, працює правило – чим менше, тим краще. Батьки не повинні забувати, що нервову систему та зір потрібно берегти в будь-якому віці.